Јанша: Ако ги отвориме границите Европа ќе исчезне

Постојат политички сили во Европа кои сакаат да создадат федерална Европа, но мислам дека тоа нема да се случи. Сојузна Европа би била спротивна на идејата на основачите на денешната Европска унија, а интеграцијата на Западен Балкан е важна поради опасноста од илегална миграција во Европа, рече словенечкиот премиер Јанез Јанша, чија земја претседава со ЕУ оваа семестар, изјави Маѓар Хирлап.

https://adsdms.mk/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=33&loc=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fjansha-ako-gi-otvorime-granicite-evropa-kje-ischezne%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.slobodenpecat.mk%2Fcategory%2Fvesti%2F&cb=59148db51f

На прашањето како ќе се одржи дебатата за конференцијата за иднината на ЕУ, која се одржува и ќе продолжи за време на француското претседателство следната година, Јанша рече дека не очекува многу од таа дебата и дека лично е за на Европа на нации. а не федералниот модел на Соединетите држави на Европа.

– Малку е веројатно дека ќе можеме да донесеме одлуки за измени на Договорот или воопшто да поставиме курс. Постојат политички сили во Европа кои сакаат да создадат федерална Европа, но мислам дека тоа нема да се случи. Овие планови ќе ги уништи темелите врз кои е основана Унијата, рече Јанша во разговор во Будимпешта за време на Демографскиот самит минатата недела.

Јанша ги повтори своите ставови за неприфатливоста на политиката што ќе дозволи големи миграции од Африка и Азија во Европската унија, додавајќи дека, за да се спречи ова, неопходно е да се работи на интеграција на Западен Балкан.

– Големо достигнување е што се согласивме на Советот на ЕУ дека миграциската криза од пред шест години не смее да се повтори, со што ќе се спречи таа да се повтори и да дојдат стотици илјади луѓе, рече Јанша за опасноста од бран мигранти од Авганистан по повлекувањето.Алијансата на НАТО од таа земја.

– Во миграциската криза што ја придружуваше ситуацијата во Сирија, не дојдоа жени и деца во Европа, туку маси од воена возраст. Многу луѓе доаѓаат во Европа, трговијата со луѓе е огромна работа. Не можеме да го решиме прашањето на една граница, ни треба соработка. „Тоа е и безбедносно прашање, бидејќи ова не е последниот миграциски бран што ја загрозува Европа, рече Јанша, додавајќи дека зад илегалната миграција стојат многу пари.

Според Јанша, Европа се соочува со демографски дефицит и и се закануваат неконтролирани миграции од соседните региони кои доживуваат демографски подем, што не е доволно земено предвид во Брисел.

-Демографијата е клучно прашање: ако нема луѓе, нема ништо – нема Европа без Европејци, Унгарија без Унгарци или Словенија без Словенците. Миграцијата не е нова работа, беше и ќе биде, историјата покажува дека различни цивилизации и луѓето можат да живеат заедно меѓу другите, но ако се принудени да интервенираат, тоа во повеќето случаи води кон конфликт и војна. додека во соседна Африка рапидно расте. Ако ја отвориме границата, Европа ќе исчезне, рече словенечкиот премиер Јанез Јанша за унгарски весник.

 

27.09.2021 - 21:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега