Јапонците никогаш не препуштаат место на постарите- за нив тоа е навреда

Додека во остатокот од светот се ослободува место на постара личност, во Јапонија тоа се смета како навреда.

Познат блогер открива дека доколку го направите тоа тие се чусвстуваат навредени.

„После некоку години престој во Јапонија, низ разговор со сосед сфатив зошто никој не им ослободува место на постарите.Често го нудев моето место на луѓе, но тие само одбиваа. Мојата соседка која е постара жена рече дека  таа и останатите постари граѓани  го сметаат тоа како навреда, кога некој мисли дека се толку стари и немоќни да стојат, па им нудат место.

Колку и да имаш добра намера, тие не прифаќаат. Луѓето просто не сакаат да се жртвуваш поради ив ниту пак да ги сожалуваш.

Ако баш толку сакате да помогнете станете и преправајте се дека се подготвувате да се симнете, можеби така ќе седнат“ заклучил блогерот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.09.2019 - 21:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега