Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Такакоми Асахи (33) од јапонскиот град Осака, пристигна во Ниш пред три дена во надеж дека ќе се одобри неговото барање да се прими вакцината против ковид-19. Тоа е она што се случи денес и младиот Јапонец беше вакциниран во 14 часот.

 

Како што рече Такакоми, тој ѝ се обратил на Владата на Србија затоа што планира да остане во Србија две недели и се надевал дека ќе ја прима вакцината цело време.

 

Министерот за здравство, Златибор Лончар, помогна тоа да се случи. Јапонецот патувал 27 земји со воз, автобус и велосипед, но пандемијата затвори многу граници, па решил да се вакцинира.

Професионален музичар кој предавал бас гитара на своето музичко училиште во неговата татковина, вели дека бил подготвен да плати за вакцината, иако признава дека има скромни средства.

Тој кампуваше во центарот на градот во Ниш, сè додека не се сретна со еден новинар од Ниш, кој го пречека во неговата семејна куќа. Такакоми ќе остане со неа во следните три недели, сè додека не ја добие втората доза на вакцината.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.05.2021 - 23:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега