Како правилно да ја исперете платнената маска - важно е да се обрне внимание на едно нешто

Поради недостигот на заштитни маски за една употреба, луѓето прават маски од се и сешто, од крпи до шалови.

Истражувањата покажуваат дека маските направени од памучни маици се ефектини само една третина од хируршките, но и понатаму значително го намалуваат пренесувањето на заразата.

Бидејќио температур над 70 степени целосно го уништуваат вирусот, тогаш најдобро би било платнените маски добро би било да се провријат, а потоа и да се испеглаат, за да бидете сигурни дека вирусот целосно исчезнал.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 16:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега