Кардиолог ослабел 98 килограми и открил: Сите имате една лоша навика која не ви дава да ослабете

Маслиновото масло за многумина е прв избор кога сакаат да ослабат и со него ги заменуваат другите масла, сметајќи дека содржи помалку калории.

Меѓутоа, риејчкиот кардиолот. доц. д-р Ален Ружиќ кој во рок од 5 години ослабел 98 килограми, открива дека верувањето дека маслиновото масло е добро за слабеење е една од најголемите заблуди за исхраната.

„Маслиновото масло е пркрасна намирница, најдори масти за кои знаеме, но како и другите масти, е многу калорично. Минималната дневна количина маснотија која е дозволена е  10 грама (2чајни лажици) што дава 90 калории. Секој кој сака да ослабе, треба да се држи до ова правило, а салатите никако не треба да се зачинуваат со масло“, објаснува д-р Ружиќ.

Исто така маслиновото масло е силен антиоксиданс со висока хранлива вредност, на кое телото ќе ви биде благодарно. Важно е само да го користиме умерено.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.10.2019 - 12:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега