Катастрофа во Одеса: Русите извршија масовен ракетен напад врз јужниот украински регион

Украинската војска утринава соопшти дека руските сили извршиле „масовен“ ракетен и беспилотен напад врз јужниот украински регион Одеса. Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава на Фејсбук објави дека се уште се проценуваат ефектите од нападот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 18 од 24 т.н беспилотни летала камикази кои полетаа кон легиите на Миколаев и Одеса.

Тие тврдат дека ги уништиле сите 17 крстосувачки ракети кои биле лансирани од југозападниот руски регион Волгоград.

Ракетите се уништени во регионите Дњепропетровск, Полтава и Хмелмитки, соопштија од воздухопловните сили на Украина.

18.09.2023 - 09:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега