Кина одобри две нови домашни вакцини

Кинескиот регулатор одобри две нови домашни вакцини против Ковид-19, со што бројот на домашни вакцини се искачи на четири.

Двете нови вакцини се произведени од компанијата CanSino Biologics и Институтот за биолошки производи во Вухан, филијала на Синофарм.

Досега Кина не одобрила вакцини против „ковид-19“ развиени од западни фармацевтски компании.

Четирите одобрени кинески вакцини може да се чуваат на нормални температури во замрзнувачи - потенцијална продажна точка во помалку богатите земји кои може да имаат потешкотии во складирањето на вакцините на Pfizer и Modernа за кои се потребни многу пониски температури и подолго складирање.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.02.2021 - 22:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега