Кина пријави 48 нови заразени со коронавирусот- сите заболени се вратени од странство

Кина денеска пријави еден смртен случај  и 48 новозаболени со коронавирусот, сите вратени од странство.

Во Вухан и провинцијата Хубеј нема нови заразени меѓу локалните жители, по што градот, провинцијата и земјата се речиси пред укинвање на ситемерки и забрани.

Кина забележи 81.518 заразени од кога коронавирусот е за првпат откриен во Вухан во декември, а 3.305 смртни случаеви.

Излечени се 76.052 , а 2.161 се се уште на лечење.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 08:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега