Клековски: Доколку нема датум за почеток на преговорите, потребно е распишување на предвремени парламентарни избори

Извршниот директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка Сашко Клековски смета дека доколку одлуката на Франција остане иста до петок, за да нема почеток на преговорите на Република Македонија со Европската унија треба да веднаш да се распишат предвремени парламентарни избори за Македонија да не влези во ситуација на ќорсокак.

-Сметам дека треба да имаме предвремени парламентарни избори. Да не влеземе во еден циклус на повторување на ситуацијата од Букурешт. Ако има не во овој случај, мислам дека треба да одиме на избори за да избегнеме едно такво лизгање надолу, вели Клековски при вечерашното гостување во емисијата Отворено на телевизија 24.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.10.2019 - 22:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега