Кои пратеници не гласаа во првото гласање за Законот за ЈО?

Во првото гласање на Законот за ЈО кое беше поништено поради тоа што собранискиот спикер Талат Џафери не видел оти пратеничката Лилјана Поповска се пријавила за процедурално фалеа 6 гласа за да се донесе Законот.

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети не гласал при првото гласање на Законот за јавно обвинителсто, но неговиод пример го следел и сопартиецот Џеват Адеми. Не гласале ниту претставниците на ромската заедница Амди Бајрам и Самка Ибраимовски.

Списоците покажуваат и дека Лилјана Поповска од ДОМ, поради која и се поништи гласањето не гласала.

 Не гласале ниту пратниците од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски и Даниела Рангелова.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.02.2020 - 13:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега