Колев: Ненормално е и неморално своетниците на Заев да земаат 2 пати поголеми плати од тие на учителите

Претседателот на Граѓанско демократската унија, Петар Колев во денешната емисија „168 анализи и коментари“ кажа дека долгот во државата не го создале учителите и вработените во администрацијата, туку вработените по рамковен договор, кои си седат дома, не работат ништо, а земаат плата.

-Долгот е факт и заради нерентабилните инвестиции посебно во проектот Скопје 2014. Колкав тим советници има Владата, тие земаат двојно повеќе од учителите. Платите на учителите се под секаква критика, инфлацијата ќе ги „изеде“ најавените 10% како покачување на нивните плати“, изјави претседателот на ГДУ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.10.2019 - 23:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега