Компанијата ,,Модерна” бара итно одобрување на нивната вакцина

Фармацевтската компанија Модерна, една од најнапредните компании во развојот на вакцини против коронавирус, планира да побара итно одобрување од надлежната американска агенција (ФДА) за својата вакцина.

Тие ќе бараат дозвола да ја користат нивната вакцина во итни случаи, бидејќи новата студија покажала дека вакцината силно штити од болеста, пренесува Асошиејтед прес. Современата вакцина е изработена во соработка со американскиот Национален институт за здравство, а според истражувањето спроведено минатиот викенд, ефективноста би можела да биде поголема од 94 проценти.

Имено, примарната анализа на ефикасноста вклучува 196 учесници со потврдени случаи на ковид-19, од кои 30 случаи биле сериозни. Ефикасноста на вакцината ковид-19 била 94,1% (забележани се 185 случаи на ковид-19 во плацебо групата во споредба со 11 случаи пријавени во групата mRNA-1273), а ефикасноста на вакцината ковид-19 е 100%, според заклучоците од анализата објавена од Модерна.

Тие исто така соопштија дека до денес не е утврдена сериозна загриженост за здравјето и безбедноста на учесниците во тестот.

“Оваа позитивна примарна анализа ја потврдува способноста на нашата вакцина да го спречи ковид-19 со ефикасност од 94,1% и што е најважно, способност да спречи сериозно заболување на ковид-19. Ние веруваме дека нашата вакцина ќе обезбеди нова и моќна алатка што може да го промени текот на оваа пандемија и да помогне да се спречат сериозни болести, хоспитализација и смрт “, рече извршниот директор на Moderna, Стефан Бансел.

Компанијата ќе побара од ФДА да прегледа проширен сет на податоци што покажуваат како вакцината е ефикасна во спречување на ковид-19 и 100% ефикасна во спречување на тешки случаи на болеста.

„Ова е неверојатно“, изјави д-р Пол Офит за Си-Ен-Ен, член на советодавниот одбор на ФДА за вакцини. „Ова се неверојатни податоци“, рече тој.

Главниот лекар на Модерна изјави дека станал емотивен кога ги видел податоците во саботата навечер.

„Прв пат си дозволив да заплачам“, рече др. Тал Закс. „Имаме големи очекувања дека ова ќе го промени текот на пандемијата“, рече тој.

Денес, Модерна планира да поднесе барање за условно одобрување за пласирање на вакцината на пазарот до Европската агенција за лекови (ЕМА). Модерна исто така има намера да побара претквалификација и / или список за употреба во итни случаи од Светската здравствена организација (СЗО).

Модерна ќе стане втора компанија што аплицира до ФДА за одобрување на итна употреба на вакцини против коронавирус. Фајзер се пријави на 20 ноември со податоци што покажуваат слично високи перформанси.

ФДА ќе се состане со својот советнички одбор во декември за да ги разгледа апликациите на Pfizer и Modernа.

Првите вакцинации во САД се очекува да се одржат во втората половина на декември, како што најави главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.11.2020 - 22:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега