Конечно: Тачи и Дачиќ постигнаа договор

Синоќа по рундата преговори меѓу српскиот премиер Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи, двајцата изјавија дека конечно е постигнат начелен договор.

- Се договоривме за чекорите за примена на договорот во наредните шест месеци, изјави Тачи.

- Деталите за договорот ќе бидат договорени подоцна, рече Ештон по средбата со Дачиќ и Тачи.

најчитано сега