Конфекција во Ресен е ново жариште на Ковид-19

Петнаесет вработени од конфекција за текстил во Ресен се позитивни на коронавирус.

Општинскиот кризен штаб, како што информира денеска за МИА градоначалниот на Општина Ресен Живко Гошаревски, кој раководи со телото, препорачал затворање на конфекцијата на 10 дена, но препораката не била испочитувана.

– Има инспекции и вработени од Центарот за јавно здравје, постојано вршат контроли и прават епидемиолошки анкети кај вработените, посочи Гошаревски.

Нагласи дека општината ги презема сите потребни мерки за заштита на населението од коронавирусот и оти посебно се насочени кон училиштата каде што се одвива настава со физичко присуство.

– Постојано се врши дезинфекција на улиците и во јавните институции. Во Општина Ресен има училишта каде наставата се врши со физичко присуство и таму посебно сме насочени за заштита на најмладите. Постојано сме во контакт со директорите, се врши редовно дезинфекција, а се делат и заштитни маски за учениците, истакна Гошаревски.

Според него, во јавните институции и компаниите на територија на општината се почитуваат препораките за заштита на населението во време на пандемија.

Во општина Ресен во моментот има 47 активни случаи. Од почетокот на пандемијата биле регистрирани 211 заразени и шест починати. Во Ресен првите позитивни случаи се појавија во јуни.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.10.2020 - 13:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега