Конте: Прашањето за проширување на ЕУ треба повторно да се отвори во ноември

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, рече дека Рим ќе предложи Европската унија повторно да почне разговори за проширување на блокот за вклучување на Албанија и Северна Македонија во ноември, откако ЕУ го блокираше почетокот на преговорите со двете балкански земји, пренесе Ројтерс.

Тој на прес-конференција во петокот изјави дека одлуката на лидерите на ЕУ на самитот да не започне разговори е „историска грешка“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2019 - 18:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега