Кремљ му одржа лекција на Кадиров: Во тешки времиња треба да се исклучат емоциите

 

 

Откако Рамзан Кадиров јавно го критикува руското воено раководство за неговиот неуспех на бојното поле во Украина, тој доби одговор од Кремљ.

Портпаролот на Владимир Путин, коментирајќи ги коментарите на чеченскиот лидер, кој исто така рече дека Русија, соочена со воените неуспеси на Украина, треба да користи „нуклеарно оружје со мала моќност оружје“ или ниска радиоактивност, рече дека Кремљ се залага за „урамнотежен“, а не „емоционален“ пристап кон нуклеарното оружје.

„Во тешки времиња треба да се исклучат емоциите… Претпочитаме да дадеме одмерена и објективна проценка на ситуацијата“, им одговори Песков на новинарите пофалувајќи го херојскиот придонес на Кадиров во вооружената офанзива во Украина.

„Основата за каква било употреба на нуклеарно оружје е во руската нуклеарна доктрина“, рече Песков.

03.10.2022 - 20:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега