Критично во Америка, продолжуваат убиствата - денеска убиени 4 лица, а две се ранети

Четири лица се убиени, а две се ранети, во напад кој во Санта Ана во Калифорниј го извел маж, вооружен со нож и пиштол, кој потоа се предал во полиција.

Осомничениот и сите жртви се Латиноамериканци. Полицијата го уапсила 33-годишниот маж од Гарден Грув откако го убил чуварот во една продавница.

Шефот на локалната полиција на конференција за новинари рекол дека убиецот пред тоа ограбил стан и неколку бизнис објекти.

-Вооружен со нож и пиштол ограбил стан, пекара, бензинска станица, потоа уапднал и во продавница каде ѝ е предал на полицијата. Единствени познати мотиви засегасе грабеж, омараза и убиство - рекле претставници на полицијата.

Тие додале дека двајца повредени се во стабилна состојба.

Се наведува дека мажот првите две лица ги убил во зградата во која живеел, а потоа ограбил пекара и блиска канцеларија на осигурителна компанија. На бензинската станица нападнал маж, а кога пристигнала полицијата откако го убил чуварот во блиската продавница се предал.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.08.2019 - 11:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега