Кривичен суд: Нема вработени во самоизолација, адвокатите да не шпекулираат

Ниту еден вработен во Кривичниот суд до овој момент не пријавил дека е во самоизолација заради контакт со други заразени лица или патување во странство, велат од Кривичниот суд на прашање на Плусинфо дали има вработени во судската администрација што се во изолација поради мерките за заштита од коронавирусот, оти во јавноста се проширија неофицијални информации дека во судот се применува оваа мерка поради контакт на вработена со заболен од опасниот вирус.

Наводно, според неофицијалните информации, деветмина вработени во администрацијата во Кривичниот суд биле во самоизолација:

– Дел од вработените користат некои од мерките на Владата на РСМ како ослободување од работни активности заради чување дете помало од 10 години или хронична болест и тие мерки ги користат од кога истите стапија на сила. Затоа бараме да не се шпекулира со оглед на тоа што Кривичниот суд изминатиот период транспаретно и отворено известуваше за сите мерки поврзани со вонредната сосотојба – вели Дејан Ристовски, портпарол на Основниот кривичен суд.

Бранители кои и во вонреднтата состојба поради коронавирусот одат на рочишта тврдат дека на судењата обвинетите доаѓаат незаштитени, без ракавици и маски, а и дека и вработени во администрацијата немаат заштита, иако преходно судот информираше дека ги презел сите потребни мерки.

Од судот велат дека станува збор за шпекулации на адвокатите, кои досега неколку пати беа разјаснети и преку изјави од претседателот на судот или преку канцеларијата за односи со јавност. Основниот кривичен суд Скопје апелира „до дел од адвокатите да не манипулираат со јавноста во однос на условите за водење на судските расправи и почитувањето на мерките на Светската здравствена организација (СЗО) и Владата за превенцијата од ширење на вирусот Ковид-19“.

– Судот, согласно одлуката на Судскиот совет и Министерството за правда изготви листа од околу 300 итни и неодложни предмети кои се насрочени во текот на месеците: март и април, од која листа во судот на дневна основа се насрочени не повеќе од 10 судења и тоа во зграда со 25 судници распоредени на седум ката. Токму затоа и судењата со поголем број странки се одвиваат во една од трите поголеми судници каде има доповолно простор и одалеченост меѓу присутните како што беше и со предметот во јавноста познат како „Титаник“. Редовно се дезинфицира, се мери температура со безконтактен уред на секој кој влегува во зградата, се користат медицински маски и стерилни ракавици и фреквенцијата на луѓе е сведена на минимум – велат од Кривичниот суд.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.03.2020 - 14:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега