Лавров: Западот ѝ објави војна на Русија

 

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини западните земји дека водат „тотална војна“ против Русија и рускиот народ и култура.

„ Западните земји ја укинуваат Русија и се што е поврзано со Русија, што вклучува забрана на руски писатели, композитори и други важни културни личности“, рече тој на прес-конференција во руското Министерство за надворешни работи.

„ Западот ни објави тотална војна нам, на целиот руски свет. Културата на укинување на Русија и се што е поврзано со нашата земја веќе води кон апсурдни ситуации“, рече Лавров.

Тој додаде дека „може да се каже дека таква ситуација ќе биде присутна уште долго“.

Тој рече дека „САД и нивните сателити ги удвојуваат, тројно, четирикратно ги зголемуваат своите напори против нашата земја“ користејќи „широк опсег на средства – од еднострани економски санкции до лажна пропаганда во глобалниот медиумски простор“.

„ Во многу западни земји, секојдневната русофобија стана втора природа. Тоа е без преседан. На наше големо жалење, таквото однесување е поддржано и охрабрено од владите на многу земји“, рече Лавров.

27.05.2022 - 14:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега