Лекарите советуваат да се пие повеќе витамин Ц: Која е препорачаната дневна доза за да се заштитите од болести

Лајнус Полинг е еден од основачите на модерната биологија, добитник на две нобелови награди. Тој објасни зошто на човековото тело му е потребен витаминот Ц.

Голем број научници веруваат дека предозирањето со овој елемент во трагови условува спречување на развој на карцином, но и на Ковид-19. Еве колку е важен витаминот Ц за човековото тело:

Всушност, целокупното тело е создадено од овој микроелемент. Овозможува синтеза на колаген, а колагенските влакна учествуваат во создавање на сврзно ткиво, се наоѓаат во васкуларните ѕидови, кожата, забите, коските.

Дефицит на витамин Ц доведува до недостиг на колаген, односно, се стопира растот, се оштетуваат ѕидовите на крвните садови, раните поспоро зараснуваат, се развиваат низа други здравствени проблеми.

Се поставува прашањето, дали витаминот Ц спречува развој на рак и ја спречува инфекцијата од Ковид-19?

Експерите тврдат дека витаминот Ц може да спречи појава на рак. Факт е дека за процесот за раст на малигни нови творби се излачува посебен ензим кој го слабее околното ткиво.

Од друга страна, витаминот Ц овозможува забрзување на развојот на синтезата на колаген, за да може телото да ја преброди болеста, да го локализира туморот и евентуално потполно да го неутрализира во колагенските мрежи.

Секако, со помош на еден витамин нема да можете да се ослободите од ракот. Полинг сметал дека на пациентите треба да им се препише еден друг метод на лекување во комбинација со големи дози на витамин Ц.

Лајнус тоа го докажал во пракса, па успеал да ја ублажи состојбата на многу заболени од карцином.

Слични резултати добил и јапонскиот лекар Фукуми Моришиге – кај 25% од заболените со рак, кои секојдневно добивале по 10 грама аскорбинска киселина, дошло до успорување на растот на ракот, а кај 1% била забележана целосна регресија.

Американските научници тестирале бројни клинички испитувања во кои учествувале 11 лица со рак на мозок и бели дробови. На пациентите им биле препишани дози на витамин Ц 1000 пати повеќе од нормалното.

Еден од експертите, Брајан Ален, тврди дека резултатите изгледуваат ветувачки, но научниците не знаат точно колку витаминот ја зголемува ефикасноста на хемотерапијата.

Со интравенско предозирање со микроелементот, пациентите подобро го поднесувале лекувањето и не пателе од сериозни нуспојави.

Витаминот го успорил или целосно го стопирал растот на туморот, лицата со ракот живееле 40% подолго од пациентите на кои не им била препишана таква терапија.

Витаминот Ц во Њујорк исто така, го користат за лекување на пациентите со дијагностициран ковид-19. Американците ги усвоиле искуствата на кинеските колеги.

На болните лица во критична состојба им инјектирале по 1500 мл витамин Ц, 3-4 пати дневно. Секоја доза ја преминувала дневната норма за речиси 16 пати.

Витаминот веќе е содржан во протоколот за лекување на коронавирусот, но лекарите на секој пациент посебно му го дозираат лекот. Благодарение на овој микроелемент кинеските спрецијалисти успеале да ја намалат смртноста меѓу пациентите.

Ризикот од развој на болести може да се сведе на минимум кога се земаат големи дози витамин Ц, а се пречекорувањата во дозирањето во текот на болеста, значително ја олеснува здравствената состојба и го забрзува опоравувањето.

Која е препорачана доза за витамин Ц? Па дури и противниците на Полинг сметаат дека витаминот Ц е добар за човековото тело. Според општоприфатените стандарди, дневната доза на овој елемент во трагови е: 60 до 110 мг за мажи, а 55 до 80 мг за жени.

Луѓето кои консумираат најмалку 50 мг витамин дневно изгледаат многу помладо и се чувствуваат подобро од своите врсници. Покрај тоа, многу е важно правилно да се храниме, односно, да внесуваме повеќе свежо овошје и зеленчук.

За да се одржи здравјето и силен имунолошки систем, потребно е дополнително да се внесуваат витамини, но само по препорака на лекар и според негова пресметка.

Потребата за витамин Ц варира во зависност од физичката состојба на лицето. Ако лицето е болно, дозата треба да се зголеми, но ако лицето е здраво, тогаш доволна е една таблета дневно.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.04.2020 - 16:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега