Лепиткова: Најголемите приватни капацитети како Макстил и УСЈЕ имаат филтри – државната РЕК се уште нема


Најголемите приватни капацитети веќе неколку години имаат соодветни филтри кои што се обврзани да ги постават за да ја добијат интегрираната еколошка дозвола. За разлика од нив, државата РЕК Битола се уште нема таква дозвола, тврди за Детектор поранешната заменик министерка за животна средина, Соња Лепиткова.

„ За волја на вистината сите металургиски капацитети кои што имаат најголема опасност за загадување, поаѓајќи од УСЈЕ, ФЕНИ, па и рудниците до 1 април 2014 добија дозвола, освен РЕК Битола која што работеше на интегрираната дозвола. Значи десулфуризацијата на РЕК Битола и сега не е завршена. – вели Лепиткова за Детектор

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.01.2020 - 15:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега