Либанскиот претседател се сомнева дека експлозијата е предизвикана од бомба

Либанскиот претседател Мишен Аоун денеска изјави дека истрагата за експлозијата која во вторникот се случи во престолнината Бејрут треба да испита дали нејзината причина е бомба.

-Причината за експлозијата сѐ уште не е утврдена. Постои можност за странска вмешаност со ракета, бомба или нешто друго, истакна Аоун.

Вели дека ќе се обиде да утврди дали експлозијата биле предизвикана од небрежност или, пак, станува збор за несреќен случај. Претходно, тој потврди дека високо експлозивниот материјал со години бил складиран во пристаништето во неадвекатни услови.

Сепак, првичните резултати укажуваат дека станува збор за небрежност.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.08.2020 - 17:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега