Лога: Со распуштањето на Судски совет и Советот на јавни обвинители се загрозува судската независност

Обидот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски, да се распуштат Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, е обид да се дисциплинира судската власт, истакна денеска техничкиот министер за правда Кренар Лога, на брифинг со новинарите. 

На брифингот, Лога нагласи дека со распуштањето на двата уставни органи и прекинот на нивните мандати се загрозува судската независност. Тој посочи на судска пресуда од Европскиот суд за човекови права, за повреда на Конвенцијата во случајот Гржеда против Полска, каде на судија од Полска предвремено му бил завршен мандатот за член на полскиот Национален судски совет, со што ЕСЧП донел одлука дека судството било изложено на мешање од страна на извршната власт.

– Денеска имав можност да споделам со новинарите две битни пресуди од домашна институција, како и од Европскиот суд за човекови права. И во првиот и во вториот предмет се докажува дека не може да се направи прекин на мандат на институција која е загарантирана со право од Уставот. Ја имаме пресудата од Европскиот суд за човекови права за предметот Гржеда против Полска, каде децидно се кажува од страна на судот дека има повреда и дека била загрозена судската независност. Со тоа судството било изложено од мешање на извршната власт, рече Лога.

14.06.2024 - 14:23

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега