Лоша вест за „спамерите“: Твитер воведува нова опција

Популарната социјална мрежа Твитер доби интересна опција – Safe Mode.

Safe Mode ќе биде една од иновациите кои ќе се имплементираат во „безбедниот режим на работа“, а корисниците ќе можат, покрај блокирањето на профилите кои ги кршат правилата на оваа социјална мрежа, да ги „замолчат“, односно да не добиваат известувања за нив.

-Твитер, патем, автоматски ќе обележува профили кои се склони кон дигитална злоупотреба и се препознаваат како „спам“, со што се ограничуваат начините на кои овие профили можат да комуницираат со вашиот профил, пренесува порталот The Verge.

Ова е уште една во низата функции кои ги воведува Твитер со цел да се намали бројот на малициозни и навредливи пораки, а покрај тоа, веќе се воведени многу други алатки кои „филтрираат“ навредливи објави.

Покрај оваа функција, постои уште една што неодамна ја воведе Твитер – Super Follows, опција што им овозможува на корисниците со голем број следбеници да заработат дополнително.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.03.2021 - 22:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега