Маја Оџаклиевска: „Имам каде да спијам и што да јадам, тоа ми е доволно!“

Пејачката Маја Оџаклиевска се повлече од сцената пред повеќе од 20 години, а денес ужива во пензионерските денови, иако воопшто не ѝ се лесно затоа што нејзината пензија е мала. Како што неодамна истакна, таа целосно му се посвети на својот деветгодишен внук, кој е дете со аутизам.

 Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можам да имам империи, тоа не значи ништо. Материјалното не е ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум од тоа. Не станува збор за скромност, туку за разбирање на ситуацијата и сопствените потреби. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора да бидат брендирани предмети или скап мебел. Ако разбирате дека филозофијата на животот е да се живее мирно и убаво, тогаш нема за што да жалите. Не треба да имате болни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да се биде ниту премногу амбициозен. Како постигнувате сопствено задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација, рече Маја за „Блиц“.

Таа рече дека секогаш живеела добро, дури и кога не заработувала многу, а сето тоа ја научила нејзината мајка.

 Парите треба добро да се распределат, тоа е поентата. Никогаш не сум позајмила. Мајка ми еднаш ми рече: „Рашири се колку ти е чергата. Ако имате ќебиња, свиткајте ги нозете, ако имате јорган, истегнете се “. Не сакав да сум должна никому. Јас не секогаш заработував многу пари, само добро ги распределував. Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, бидејќи секогаш ќе смислат нова потреба за која ќе им недостасуваат пари, откри Оџаклиевска.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 22:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега