Македонија вечерва против Украина го отвора ЕП

Mакедонската ракометна репрезентација денеска ќе го одигра својот прв натпревар на Европското првенство кое се одржува во Шведска, Австрија и Норвешка.

Натпреварот на Македонија против селекцијата на Украина е закажан за вечерва во почеток од 20:30 часот во „Виенер Стадхале“ во Виена.

Македонија против Украина влегува како „благ“ фаворит пред се поради искуството од ваквите натпреварувања кое се надеваме дека нашите ракометари ќе знаат да го искористат и да стигнат до толку посакуваниот триумф.

Македонскиот селектор Данило Брестовац вчера на средбата со медиумите во Виена отворено ја нагласи желбата за успешен почеток против Украина и покрај тоа што Македонија ја очекуваат три тешки дуели во групата.

Јасно е дека најинтересниот момент за целокупната македонска јавност е зошто капитенот Кирил Лазаров воопшто не настапи на пријателските дуели во Словенија, против Црна Гора и домаќинот Словенија…

-Јас искрено би сакал Лазаров да игра постојано, да игра 60 минути на натпревар… Но, да бидеме реални, Кире е во поодминати години и сепак природата си го чини своето. А, ние мора да го почитуваме тоа. Затоа неопходно е и јас како селектор да ги почитувам размислувањата на Лазаров. Факт е дека ние сме 60-70% подобри со Кире во тимот, но има 40 години и ние тоа мора да го почитуваме, истакна Брестовац.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.01.2020 - 09:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега