Макрадули: Сите институции реагираа брзо за денешниот случај во ОХИС

Заменик-министер за животна средина, Јани Макрадули во изјава за Фокус вели дека сите надлежни инситуции реагирале брзо за истекувањето на токсичниот отпад во ОХИС.

 

Најави и вонреден инспекциски надзор на сите компании кои работат во тој простор

-Брза реакција на сите надлежни институции, што зборува за поинаквиот третман на заштитата на животната средина, ништо не се крие, напротив се отвараат сите проблеми. Затоа и за прв пат се отвори јавен повик за чистење на малата депонија со линдан во Охис.Покрај тоа ќе се направи вонреден инспекциски надзор на сите компании кои работат во тој простор, изјави Макрадули за Фокус.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.11.2019 - 20:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега