Малиот херој кој го спаси својот другар од сигурна смрт: Со последните сили го извлеков од вода и му ги притискав градите како на филм

13- годишниот Џорџе Стојовиќ оа Црна Гора деновиве важи за херој во целиот регион, а сето тоа бидејќи го спасил својот ругар кој е една година помал од негоа, од сигурна смрт.

Имено Џорџе и неговиот другар си сиграле покрај реката во која имало сајла која капачите ја користеле да преминат од едната страна на реката до другата или за скокање, па и неговиот другар посакал да го направи истото иако бил непливач.

Според Џорџе тој влегол во водата и се држел на сајлата, но бидејќи рацете му биле испотени во едеен момент му се лизнале и тој паднал во водата и почнал да се дави.

Иако со сета сила се трудела да се оддржи над водата сепак почнал да тоне и да се дави.

Во тој момент Џорџе нашол стап со кој се обидел да го спаси и извлече на брегот, но залудно.Така малиот херој одлучил да скокне во водата и да го спаси, но претходно се ссетил да ја соблече маицата за неговиот другар во паника да не го повлече па и двајцата да се удават.

„Во моментот кога допливав до него тоој веќе беше онесвестен, со последни сили го фатив под пазувите и го извлеков од водата.Тогаш почнав силно да го стискам на градите онака како што гледав на филм за да ја исфрли водата од белите дробови и наеднаш почна да дише, раскажал Џорџе.

Така босоног и без маица истрчал до првата куча за да побара помош.

„Бев исплаше и почнав да плачам, не знаев дали ќе преживее, но се надевам дека наскоро ќе излезе од болница“ рекло момчето.

Како што вечли тој, сите му викале бидејќи биле преплашени.

„Сега е важно момчето да биде добро, поминавме лоши моменти со неговото семество. Среќа во несреќа е што изгубил свест, па син ми можел да го извлече, инаку исходот би бил многу полош.Цело време се обидѕвам да не мислам дека можеше да биде голема трагедија-„ рекол таткото на Џорџе.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.06.2019 - 20:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега