Мапа на заболени со корона вирусот по градови во Македонија

Според последните податоци кои министерот за здравство Венко Филипче ги објави вчера, вкупната бројка на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 285 лица.

Од нив 164 се од Скопје, 47 од Дебар, од Куманово 24, 14 од Штип, 9 од Прилеп, Тетово и Велес по 6, Струга 5, Охрид 3, двајца во Кавадарци и по еден пациент во Крива Паланка, Гостивар, Струмица, Гевгелија и Битола.

Од Инфективната клиника вчера беа испишани 9 пациенти, 8 од Дебар и еден од Скопје. Во следните денови се очекува и други пациенти кои по истиот систем на двојно тестирање да бидат испратени дома.

Од 26-те нови регистрирани случаи, од Дебар е 1, од Скопје -19, од Куманово – 3, од Прилеп – 1, од Тетово – 1 и од Крива Паланка – 1.

На Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 47 пациенти, од кои тројца се на респиратори, а на кислородна поддршка се дополнителни девет.

Како изгледа моментално бројот на заболени по градови покажува првата интерактивна мапа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 09:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега