Маринко денеска би полнел 38. години - кога дознал дека ќе почине сторил нешто неверојатно

По долгата борба со тешката болест, актерот Маринко Маџгаљ замина во смрт лани, кога имаше само 37 години.

Вечното дете како што го нарекуваа неговите колеги и пријатели, да беше жив ќе полнете денеска 38. години. На Маринко во 2015. година за жал му беше дијагностициран рак на панкреасот, а и покрај напорите не успеа да ја победи тешката болест.

Иако во јавноста делуваше како ситуацијата да се подобрува, тој знаел дека му остануваат само 3 месеци живот. Актерот и пејач сакал да го искористи останатото време максимално, па снимал серија, а 20 дена пред да умре се крстел во манастирот Острог.

Неговите пријатели уште жалат за трагедијата и велат дека тој бил голем човек, пријател и вечно дете со ведар дух.

 

 

 

 

21.08.2017 - 15:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа