Мицкоски: 12 април е денот кога ќе се случат изборите, за нас втора алтернатива нема

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, истакна дека 12 април е денот кога ќе се случат изборите, и дека за него втора алтернатива нема. Доколку претседателот Стево Пендарвоски не е уверен дали изборите ќе се одржат во април, во тој случај, како што истакна Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе ги преразгледа односите што ги има со претседателот.

-Последниот пат кога бевме на средбата со Пендаровски, на негова иницијатива сите заеднички, ги ставивме партиските интереси во втор план, ги ставивме државните интереси и интересите на граѓаните на прв план, организиравме заеднички состанок. На тој состанок ги прецизиравме приоритетите кои се за државата, ја реафирмиравме нашата позиција и како политичка партија, но и останатите, за иднината на нашата држава, но истовремено се договоривме дека на 12 април е денот кога практично ќе се случат тие предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање.

Според него, Пендаровски се обидува да обезбеди алиби да не се случи катастрофа во април, туку во некој друг период, но и му остава простор на СДСМ да може со збунувачки изјави поврзани со Законот за јазици да ги става на преговарачка маса со коалиционите партнери, при евентуално одложување на предвремени парламентарни избори.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.12.2019 - 16:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега