Милановиќ: Мислам дека Вучиќ е горд на својата улога во војната

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ повтори дека неговиот сегашен српски колега, Александар Вучиќ, ја подржувал војната и дека веројатно бил горд на таа улогата.

Говорејќи на Универзитетот Колумбија Милановиќ обвини дека Вучиќ бил поттикнувач на војната , што предизвика бура реакции во Србија.

„Не можете да проверите какви улоги некои луѓе одиграа на нашите простори во последните триесет години. Имаше крвопролевање, убивање, а некои го охрабруваа тоа “, објасни Милановиќ.

Тој додаде дека Хрватска џентлменски „ поминала преку се , но и дека нема да ја закопа главата во песок како што прават многумина во Србија“.

Мислам дека Вучиќ е горд на тоа што го направи. Ова е нешто за што треба да се потсети од време на време, особено кога некој е киднапиран и секојдневно испраќа некои од неговите политички холограми, портпароли и поттикнувачи да кажат што ќе му текне во негово име. Тоа е валкано и методолошки ефтино “, рече Милановиќ.

Вучиќ, пак, изјави дека Милановиќ кажува такви работи за него, „плитки и ниски навреди“, бидејќи Хрватска е љубоморна на економскиот успех на Србија. Тој оцени дека на Милановиќ му пречи фактот што оваа година Србија ќе ја надмине Хрватска во однос на вкупниот износ на БДП, „со разлика од 300 до 600 милиони евра“.

 

21.09.2021 - 22:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега