На денешен ден бил извршен неуспешен атентат врз македонскиот револуционер Јане Сандански

Во Солун на 24 септември 1908 година во кафеаната „Бошњак-ан“, платени терористи-врховисти извршиле неуспешен атентат врз големиот македонски револуционер Јане Сандански кој беше повреден.

Сандански бил тешко ранет во пpeдeлoт нa дecнaтa плeшкa и вpaтoт, но успеал да преживее.

При атентатот две лица од придружбата на Сандански биле смртно погодени.

24.09.2022 - 19:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега