Најдобро природно ѓубриво за цвеќињата - од една состојка ќе цвета и ќе го разубавува вашиот двор

Ние сите знаеме дека нашите растенија по зимата често изгледаат малку безживотно. Ниските температури или прегреените простории често ги нарушуваат растенијата. Особено чувствителните.

Затоа, кога пролетта доаѓа, ние се обидуваме да ги нахраниме за да ги оживееме повторно. Наместо да користите различни хемикалии, направете целосно природно ѓубриво од само една состојка! Кора од банани!

Познато е дека бананата е извор на калциум, фосфор, калиум и магнезиум. Работи кои дејствуваат позитивно на нашиот организам, но еве како овие минерали работат на земјиштето и растенијата.

Калиумот помага растението да биде силно и да создаде отпорност на штетници, и е особено важно за одгледување на папрат.

Фосфорот има поволен ефект врз растот на овошјето или цвеќето.

Калциумот е најважниот минерал во земјата, бидејќи на Земјата и овозможува кислород.

И така, не фрлајте ја кората од бананата, туку направете го ова фантастично ѓубриво! Еве како …

Оставете ја излупената кора да се исуши и да се направи црна. Потоа измешајте ги во блендер со малку вода, за да добиете смеса слична на шејк. Истурете го шејкот во земјата, без разлика дали тоа е за домашни или теренски растенија.

Вашите растенија ќе ви бидат неизмерно благодарни и ќе уживате во нивниот раст и виталност. Лесно, нели?

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 16:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега