Најлесен начин да бидете задоволни од вашиот изглед: Брчките на вратот и деколтето исчезнуваат за брзо време со оваа смеса

Брчките на вратот и деколтето се многу чести. Нашето тело старее и кожата ја губи својата еластичност.

Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме да ги намалиме со природни лекови кои ја враќаат еластичноста на кожата.

Процесот е многу едноставен и се што ви треба е редовна примена.

Избегнувајте масно и пржено месо, индустриски преработена храна и шеќер, бидејќи акумулираните токсини значително го нарушуваат изгледот на кожата и здравјето на телото во целина. Покрај тоа, за хидратација се препорачува употреба на доволни количини вода и природни сокови.

Ви нудиме три многу специјални рецепти за отстранување на брчките на деколтето и вратот.

1. Маска од јајце, краставица и кокосово масло

Нанесете ја оваа маска еднаш неделно.

Ова е доволно за да се види трансформацијата за кратко време. Ова е поради различните хранливи материи на жолчката и неверојатните антиоксидантни својства на краставицата и маслото од кокос.

состојки:

– 1 краставица (свежа или замрзната)

– 1 жолчка

– 1 лажичка масло од кокос

Подготовка:

Земете мала краставица, излупете ја, исечете ја и ставете ја во блендер. Потоа измешајте ја заедно со жолчката и лажица масло од кокос додека не добиете паста. Смесата нанесете ја на исчистена кожа на лицето, вратот, деколтето и рацете и оставете ја да седи половина час. Исплакнете со многу ладна вода.

2. Маска од јогурт, пивски квасец и пченични снегулки

Ова е навистина моќен рецепт кој може да го зголеми производството на колаген во кожата, да ја хидрира и да ги намали брчките.

состојки:

– 100 гр обичен јогурт (без шеќер)

– 1 лажица квасец од пијалак

– 1 лажица пченични или овесни снегулки

Подготовка:

Ги мешате сите состојки и нанесувате на чиста кожа на вратот и деколтето. Потоа оставете ја смесата да дејствува 15-20 минути. Откако ќе помине времето, исплакнете се со ладна вода. Повторете го овој процес три пати неделно.

3. Маска од банана

Го зголемува производството на колаген и еластичноста на кожата, покрај тоа ги регенерира клетките на кожата.

состојки:

– 1 лажица млеко

– 1 лажица масло

– 1 зрела банана

Подготовка:

Измешајте ги состојките и нанесете ја смесата на чиста кожа на вратот и деколтето, оставете да делува 20 минути. Потоа исплакнете се со ладна вода. Повторете ја постапката три пати неделно. Пред да нанесете, ставете мала количина на кожата и проверете дали имате алергиски реакции. Ако немате, можете да ја користите маската безбедно. Секое утро после туширање, нанесете мала количина на кокосово масло на влажна кожа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.09.2020 - 14:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега