Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли Ебдо“.

За време на протестите гневна толпа го опожари францускиот културен центар, упадна во три цркви и нанесе штети во нив, и палеше автомобилски гуми по улиците.

Полицијата интервенираше, но на места дојде до многу жестоки судири, изјавија полициски извори.

 

 

Оцени ја веста

16.01.2015 - 22:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега