Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – октомври 2022 година е намален за 1,3 отсто во однос на истиот период лани, додека во октомври 2022 година во однос на октомври 2021 бележи зголемување од 0,3 проценти.

Како што информира Државниот завод за статистика, бројот на работниците во секторот Рударство и вадење камен во октомври 2022 година, во однос на октомври 2021 година, бележи опаѓање од 3,8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија пораст од 0,6, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0,3 проценти.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во октомври 2022 година, во однос на октомври 2021 година бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1,1 отсто и Капитални производи за 8,7 проценти, додека опаѓање бележи кај Енергија за 6,3, Tрајни производи за широка потрошувачка за 3,1 и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4,2 отсто.

30.11.2022 - 13:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега