Неделков: Не значи дека платата и во иднина ќе остане на 10 отсто

Првиот човек на СОНК, Јаким Неделков денеска не го криеше задоволството договорот со МОН.

- „Денеска ја имавме последната рунда на преговори. Разговараме околу најавеното зголемување на плати. Нашето барање беше прифатено од МОН. Во изминатиот мачен период имавме тешки преговор, но ова е нов почеток на нови рунди-преговори и денес отворивме нови дополнителни прашања. Не значи дека и во иднина платата ќе остане 10 отсто“, истакна Неделков.

Претходно и министерот Адеми кажа дека ова е историски моемнт и дека е горд што растат платите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.11.2019 - 15:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега