Невремето остави делови од Гостивар без струја

Како последица од вчерашното силно невреме, жителите на градското подрачје во Гостивар навечер се соочија со краткотрајни прекини во снабдувањето со електрична енергија.
 
 
Од Електродиструбуција информираат дека прекини во снабдувањето настанале поради испад на среднонапонски вод.
 
 
– Екипите на Електродистрибуција веднаш излегоа на терен и го санираа овој среднонапонски дефект, но во меѓувреме се појавија и дефекти на нисконапонска мрежа, наведуваат од ЕВН Македонија.
 
 
Жителите на населбите Фазанерија и Циглана реагираат дека се без струја дваесет часа и бараат побрзо решавање на проблемот.
 
 
Засега не може да се прецизира кога ќе се нормализира снабдувањето со електрична енергија. Од Електродиструбуција нагласуваат дека поголемиот дел од дефектите на нисконапонска мрежа се отстранети, а во текот на денот ќе се заврши со санација и на преостанатите. 
02.10.2022 - 14:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега