Ни катаклизма ни војни нема да не уништат: Експертите открија која е најголемата опасност за човечкиот род

Притисокот од страна на државата како во Индија и Кина го направи своето.

Парови во урбана средина не можат да имаат деца, освен под услов да се сами и да немаат браќа и сестри, а на село второ дете е дозволено само ако првороденото е женско.За оние кои ќе ги прекршат правилата следи казна.

Со оглед на тоа дека Кина е патријалхална земја усмерена кон машко потомство, доведе до тоа женските деца да се абортираат или напуштаат.

Моментално во светот недостигаат 23.1 милион жени, а на таа бројка влијае една бизарна пракса. Во Индија медостигаат дури 10.6 милиони жени, а во Кина 11.9 , пишува Дејли Меил.

Научниците тврдат дека ваквата политика  за едно дете влијае на овие бројки, бидејќи паровите посакуваат детето да е машко.

Тим од Сингапур во своето петгодишно истражување вклучиле податоци од 202 земји вклучувајќи ги и оние во кои се фаворизираат машките деца.Па баш поради тоа на некои места односто помеѓу машки и женски бил 118 спрема 100 вокорист на машките.

Интересно е како на другиот крај од светот жените пак имаат подолг животен век.

Во Британија статистиката вели дека жените живеат во просек до 82,9 години, додека мажите72,9 години. 

Од друга старана пак Дарел Брикер, смета дека ќе имаме сериозен проблем поради недостаток на жени. Кина е на врвот на по родова фаворизација од 2005 година, па оттогаш почнува да се чуствува недостатокот на жените.

Тој во својата книга наведува дека по веројатно е да ни несдостигаат луѓе, отколку да има премногиу.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.04.2019 - 10:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега