Николовски: владата уште во Март знаела дека во Јуни нема да добие датум за преговори

Алeксандар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, беше гостин во емисијата Топ Тема на Телма, Каде главна тема е недобивањето датум за почеток на преговори за влез на Македонија во ЕУ, одлука која денес ја соопшти еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

ВМРО-ДПМНЕ смета дека во Октомври, Европската Унија ќе и даде одредници на Македонија, а не датум.

 Николовски рече дека владата уште во Март знаела дека во Јуни нема да добие датум за преговори.

Според него, неколку држави членки на ЕУ имаат изработени засебни извештаи за состојбата во Македонија. Во нив, Николовски тврди дека е изработено цело досие за корупцијата во државата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.06.2019 - 22:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега