Николовски:Сите волонтери на СДСМ на располагање на институциите, одговорно во борбата со коронавирусот

Се справуваме со глобална пандемија од коронавирусот и тоа од нас бара крајна одговорност, посветеност и внимателност, рече денеска во своето видео обраќање на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски

Тој наведе дека одговорност има секој од нас, секој поединец.

„Затоа многу е важно секој граѓанин целосно да ги почитува мерките, препораките и задолженијата од надлежните институции.  На тој начин сите го даваме придонесот за заштита на најавжаното – здравјето.

Институциите прават се за да ја спречат закана, да ги заштитат граѓаните и да се справат со последиците.

Сега е време секој од нас, сите ние заедно, да им помогнеме така што ќе ги почитуваме нивните препораки и ќе се придржуваме до секоја мерка.

СДСМ како одговорна и сериозна партија низ општинските структури создаде мрежа од млади волонтери, храбри луѓе кои не се во ниту една ризична група, спремни својот волонтерски ангажман да им го стават на располагање на институциите.

Ја информирам јавноста дека сите наши волонтери низ целата држава ги ставаме на располагање на надлежните институции кои имаат потреба од волонтери, како Црвениот крст,  општинските сервиси но и секоја друга институција на која сега или во иднина ќе и биде потребно.

Согласно потребите на институциите, ќе се вклучиме и заедно ќе помагаме. Делувањето и вклучувањето на волонтерите ќе биде исклучиво под палката и насоките на надлежните институции.

Тоа е одговорно, институциите ќе проценат каде и за што има потреба, на каков начин ќе им се помага на граѓаните.

 Во деновиве пред нас да ги тргнеме сите поделби, сите различности и да се сплотиме во предизвикот да го заштитиме нашето здравје.

Сечие здравје е важно, секој човек е важен.

Да продолжиме дa се однесуваме одговорно, сериозно, зрело и смирено.

Заедно сме сплотени во маката, но и заедно ќе излеземе од неа како победници“ рече Николовски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.03.2020 - 10:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега