Пожар ги преплаши велешани

Жителите на велешко Раштани утрово пријавиле дека избувнал пожар на 1,5 километар над селото. Велешкит пожарникари веднаш се реагирале и пожарот набрзо бил изгаснат.

Пожарот беснеел на околу 500 метри квадратни трева. Пожарникарите се сомневаат дека огнот го предизвикале некои од селаните. Среќна околност е што тој не се проширил бидејќи тревата сеуште не е толку сува. Пламените јазици проглтале само трева и грмушки и за среќа била избегната поголема штета.

Љупчо Лепидовски командир на ППЕ од Велес упати апел до локалното население во велешко да не ја палат тревата, бидејќи може да предизвикаат и шумски пожари со несогледливи последици како што беше случај пред неколку лета во велешко.

-Тогаш во големиот број на шумски пожари изгореа неповратно илјадници хектари шума, а во над 90 отсто од случаите причинител беше факторот човек, вели Лепидовски, пренесува МИА.

10.07.2014 - 13:15
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега