Три години затвор за Паско Кузман

Три години затвор денеска пресуди скопски Кривичен суд за поранешнит Директор на Дирекцијата за заштита на културното наследство Паско Кузман, за случајот Фаланга 2. 

 На обвинителната клупа седнаа 15 лица кои се товарат незаконско ископување и продавање артефакти.  

15-те лица се сомничат дека без дозвола или овластување ископувале артехакти на локациите Демир Капија, Свети Николе, Кавадарци, Скопје а потоа илегално ги продавале во Македонија и во странство.

24.07.2014 - 14:52
 
 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега