Пронајдена неексплодирана граната од Прва светска војна во зоолошката во Битола

Вчера во 12 часот од  „Нискоградба“ Битола, било пријавено дека при изведување на градежни работи во Зоолошката градина  Битола, била пронајдена неексплодирана артилериска граната.

Се работи за граната со со калибар  122мм. со потекло од Првата Светска војна. 

најчитано сега