Албанец му носел пиштол на пријател во Виена - го фатиле на Табановце

37-годишниот П.Б. од Албанија заработи кривична пријава поради недозволено изработување, држење и тргување со оружје.

Албанецот околу 22 часот и 30 минути на Граничниот премин „Табановце“ на излез од Македонија, допатувал со автобус кој сообраќа на релација Дебар – Виена. При вршење на пасошка контрола од страна на полициските службеници му е пронајден и одземен пиштол со 12 куршуми,  сокриен во појасот.

Од обавениот разговор со пријавениот дознаено е дека не поседува никакви документи за пиштолот, кој требало да го однесе на негов пријател во Виена, Австрија. 

најчитано сега