Република анализа: Сорос го киднапираше СДСМ

Некогаш најголемата политичка организација во Република Македонија, Социјалдемократскиот сојуз, се сведе на партија на платеници на Сорос. Тие ја контролираат СДСМ, а со пари на фондацијата Сорос ги носат крупните одлуки во име на СДСМ и ги контролираат опозициските медиуми, анализира Република.мк.

Додека раководството на СДСМ се загубија по најавите за разни афери под бомбастично име „бомба“, термин со кој манипулираат и шпекулираат скоро цела година, уште од предизборниот период во Македонија, периодот на загубеност го искористија платениците на Сорос кои го презедоа кормилото на опозицијата.

1-500

Всушност меѓу опозиционерите има околу триста лица кои земаат пари од проектите на Сорос, односно пари доделени од Владимир Милчин, чии што платени улоги, но и лични животни цели им е да ги хранат своите фрустрации, гнев и немоќ откако се прозрени од народот во својата намера, со лажни теми за немање демократија или немање слобода.

2-500

Всушност, зад „немањето демократија“ се крие нивната желба за власт, а во „недостатокот на слобода“ се крие речникот со кој со најдрски закани се шири говор на омраза и тоа токму од медиуми кои се под нивна капа. Во тоа предничат порталот А1он, Плус инфо, Слободен печат, Либертас и други. Дури и Милчин потврдиува дека контролира седум медиуми во земјава.

3-500

4-500

5-500

Логиката која ги води во нивните напади е дека тие што имаат проекти со власта се обврзни да ја поддржуваат. По истата логика, пак, значи дека тие што имаат проекти од странски фондови, како што е тој на Сорос, и странски служби, а такви има повеќе, тие се обврзани да поддржуваат и туркаат туѓи, странски интереси во Македонија, без притоа да се мисли за доброто на државата или граѓаните.

За тоа во која насока се движи СДСМ, отворено се поставува и прашањето, кој тоа дал интервју за медиумите на Сорос, во име на Зоран Заев додека тој зимувал како се наведува во монденски зимски центар во Италија?

6-500

 

 

Оцени ја веста

20.01.2015 - 18:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега