Се огласи и партијата на Љубе Бошкоски по скандалот со проджабата на името за 70.000 евра

По скандалот со видеото кое беше објавено на YouTube и на кое јасно се гледа како Љубе бОшкоски го прадава името за 70.000 евра се огласи и неговата партија, Обединети за Македонија. Ти испратија соопштение преку медиумите на СОРОС.

„Нашиот преседател Љубе Бошкоски ниту имал намера, ниту некогаш ќе го предаде името, ако имал таква намера ќе го направел тоа во 2001 година, наместо да ја брани земјата и да лежи во Хаг 4 години“ - велат од ОМ

Од партијата додаваат дека Бошкоски бил наместен но не ја доведуваат во прашање автентичноста на видеото.

Јавноста со право се прашува, како може некој да Ве намести доколку вие не сакате да учествувате во тоа. Доколку Бошкоски не ги земел оние пари кои ми беа нудени за да се промени името, оваа снимка најверојатно немаше никогаш да излезе во јавноста, бидејќи едноставно немаше да биде интересна за медиумите, бидејќи во неа, немаше да има снимено ниту едно незаконско постапување.

За потсетување, Љубе Бошкоски е осуден токму за незаконско финансирање на предизборната кампања во 2011 година. Ова видео го потврдува токму тоа, односно дека земал пари во кеш за да ги финансира предизборните активности, а она што го ветува за овие пари е само дополнителен скандал, за кој како што велат граѓаните, нека му стои на честа. 

Интересно е што единствени кои застануваат во одбрана на Бошкоски се медиумите под контрола на СОРОС како и опозициската СДСМ од чија коалиција е дел и партијата на Љубе Бошкоски.

За потсетување, токму лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека треба да се свтика кичмата за името и дека име со географска одредница е прифатливо за Македонија. Истата изјава ја даде и неговиот коалициски партнер Тито Петковски и тоа среде собранието, а јавноста постојано коментира дека соросовите структури често ги поддржуваат овие тези.

 

 

Оцени ја веста

22.02.2015 - 20:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега