Груевски со одлична вест за кавадаречкиот регион

Веднаш по формирањето на нова Влада ќе издаде ново субвенции за лозарите и тоа за оние кои што имаат до 0,5 хектари додатно ќе добијат 20.000 денари, од 0,5 до 1 хектар дополнителни 15.000 денари, а за оние од 1-5 хектари дополнителни 10.000 денари, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на неодамнешниот митинг во Кавадарци.

Оваа одлука, појасни тој, е како резултат на потешкотиите со кои се соочуваат лозарите.

-Со овие дополнителни 3 милини евра или 180 милиони денари и заедно со претходните кои се основна субвенција за лозарите ќе бидат достапни вкупно 460 милиони денари субвенции за оваа намена, рече Груевски.

 
 
07.12.2016 - 14:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега