Даштевски: Заев би требало да поднесе оставка

По поразот на предвремените парламентарни избори, лидерот на СДСМ Зоран Заев би требало да го исполни ветеното и да поднесе оставка, смета аналитичарот Александар Даштевски.

-Видовме дека лидерот на ДПА Мендух Тачи си поднесе оставка поради слабите резултати. Она што ќе се каже, а нема да се исполни во понатамошниот период тежи, ако Заев не си даде оставка тоа ќе му биде голем минус во кариерата и ќе испровоцира внатре-партиски судири, изјави Даштевски за ТВ Нова.

Тој додаде дека оставката што евентуално би ја поднел Заев, не мора да значи крај на неговата политичка кариера.

-Сметам дека лидерот на СДСМ е млад човек, па ако моментално се повлече бидејќи даде збор, има шанси понатаму повторно да се врати во политиката, додаде Даштевски.

 
 
27.12.2016 - 18:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега